logo

Co ma wspólnego Wskaźnik bezpieczeństwa pracy z rozwojem Twojej firmy?

Narzędzie diagnozuje poziom bezpieczeństwa pracy i pracowników firmy na tle branży, a tym samym ryzyko wystąpienia tzw. typowych dla sektora sytuacji wypadkowych. Co kluczowe – już na podstawie weryfikowanych w ramach wskaźnika zmiennych, eksperci w stanie opracować rekomendacje działań naprawczych oraz plan ich natychmiastowego wdrożenia.  

W momencie wystąpienia wypadku przy pracy w firmie, której działalność nie została zweryfikowana Wskaźnikiem bezpieczeństwa pracy, zanim zbada ona przyczynę wypadk i wdroży mechanizmy zapobiegające powstawaniu ryzyka, w świadomości społecznej, ale również klientów, potencjalnych pracowników, partnerów czy inwestorów, wydźwięk nie jest pozytywny.

To właśnie przez pryzmat tysięcy pracowników, którzy stracili zdrowie, a nawet życie w wypadkach przy pracy, oceniana będzie wiarygodność ich pracodawców, ale również samych marek. Już teraz obserwujemy pewną zmianę pokoleniową – coraz częściej młodzi ludzie wybierając przyszłego pracodawcę kierują się nie tylko wysokością zarobków czy benefitami wynikającymi z zatrudnienia, ale także tzw. dobrostanem pracowniczym, a co za tym idzie wpływem organizacji na ich zdrowie i życie.  

Jak powstał Wskaźnik bezpieczeństwa pracy?

Eksperci W&W Consulting w toku blisko 20-letniej współpracy zarówno z polskimi, jak i globalnymi firmami, zdiagnozowali obszary wpływu poziomu bezpieczeństwa pracy na kluczowe dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa aspekty. Świadomość przełożenia kwestii bezpieczeństwa w szczególności na potencjał finansowy oraz wizerunkowy, stała się punktem wyjścia do rozpoczęcia prac nad narzędziem, które nie tylko zdiagnozuje poziom bezpieczeństwa, ale wskaże również newralgiczne obszary wymagające podjęcia działań naprawczych. Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni pracownicy naukowi z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, którzy opracowali podstawy metodologiczne wskaźnika kompleksowo oceniającego poziom bezpieczeństwa. 

Główny Urząd Statystyczny do oceny poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach i branżach posługuje się tzw. wskaźnikiem wypadkowości. Jego działanie polega na obliczeniu stosunku liczby wypadków do liczby pracowników, a następnie pomnożeniu wyniku przez 1000 (lub inną stałą liczbową), aby uzyskać wskaźnik wyrażony jako liczba wypadków na 1000 pracowników.

Choć wskaźnik wypadkowości jest ważnym narzędziem, jest niewystarczający. Jego ograniczenia wymagają wprowadzenia nowoczesnych, bardziej kompleksowych metod oceny bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Korzyści

Wskaźnik bezpieczeństwa pracy: korzyści dla Twojej firmy

Zrozumienie kompleksowego obrazu bezpieczeństwa

Wypełnienie ankiety wskaźnika pozwala firmie na uzyskanie szczegółowego obrazu swoich praktyk bezpieczeństwa pracy, obejmującego szeroki zakres czynników od uwarunkowań zewnętrznych po kulturę wewnętrzną. To umożliwia lepsze zrozumienie, jakie aspekty działalności pod względem bezpieczeństwa wymagają poprawy.

Identyfikacja obszarów do poprawy

Ankieta może wskazać specyficzne problemy i luki w obecnych praktykach bezpieczeństwa, co umożliwi firmie skuteczniejsze adresowanie tych zagadnień i minimalizowanie ryzyka wypadków oraz innych zdarzeń negatywnie wpływających na działalność.

Wzmocnienie kultury bezpieczeństwa

Wypełnienie ankiety i praca nad wynikami mogą pozytywnie wpłynąć na kulturę bezpieczeństwa w firmie, podnosząc świadomość i zaangażowanie pracowników w tworzenie bezpiecznego środowiska pracy.

Udoskonalenie przestrzegania przepisów

Regularna ocena bezpieczeństwa pracy za pomocą wskaźnika pomaga w utrzymaniu zgodności z lokalnymi i międzynarodowymi normami i przepisami, minimalizując ryzyko prawne i finansowe związane z naruszeniami.

Zwiększenie atrakcyjności firmy

Firmy z wysokim poziomem bezpieczeństwa są postrzegane jako bardziej odpowiedzialne i atrakcyjne dla potencjalnych pracowników, klientów i partnerów biznesowych.

Wskaźnik bezpieczeństwa pracy uwzględnia 7 zmiennych:

Uwarunkowania zewnętrzne ​

np. przepisy i regulacje, zewnętrzne zagrożenia, wpływ podmiotów zewnętrznych

Uwarunkowania wewnętrzne ​

np. warunki techniczno-budowlane, wewnętrzne zagrożenia wynikające ze specyfiki przedsiębiorstwa

Kultura bezpieczeństwa pracy

np. przywództwo, zaangażowanie pracowników

Wewnętrzne systemy bezpieczeństwa pracy​

np. szkolenia w zakresie bezpieczeństwa pracy, audyty bezpieczeństwa

Skutki ekonomiczne

np. koszty absencji, obniżonej wydajności pracy

Skutki dla pracownika ​

np. stan zdrowia, wypadkowość

Ocena bezpieczeństwa pracy ​

np. posiadane nagrody i wyróżnienia w tym zakresie

Czego możesz spodziewać się w ankiecie Wskaźnika bezpieczeństwa pracy?

Misja W&W Consulting
Budowanie bezpiecznego jutra

W&W zobowiązuje się do tworzenia bezpieczniejszej przyszłości.

Kroki

Jak wypełnić ankietę?

1. Kliknij w poniższy przycisk, żeby przejść do ankiety
2. Zostaniesz przeniesiony na zewnętrzną stronę z pytaniami

Ankieta znajduje się w serwisie SurveyMonkey. Połączenie jest bezpieczne.

3. Odpowiadaj po kolei na pytania

Spokojnie, masz tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie ma limitu.

4. Kliknij "wyślij wyniki" aby zakończyć ankietę
5. Jeśli podasz adres e-mail, otrzymasz na niego wyniki ankiety

Jeśli podasz swój adres e-mail, natychmiast otrzymasz na niego wyniki ankiety.

Możesz być bezpieczny o swoje dane. Ankieta nie zbiera informacji, które mogą zidentyfikować Twoją firmę (NIP, nazwa). Podanie przez Ciebie maila jest wyłącznie opcjonalne.

Jeśli podasz swój adres mailowy, dostaniesz na niego wynik wskaźnika bezpieczeństwa. To wszystko. Nie wykorzystamy Twojego adresu do wysłania newsletterów ani nie przekażemy go innym podmiotom.

Przykładowy fragment wiadomości z wynikami ankiety

FAQ

Chcesz wiedzieć jeszcze wiecej? Zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami i poznaj na nie odpowiedź.

Tak, wypełnienie ankiety wskaźnika bezpieczeństwa jest darmowe. Jeśli jednak chcesz popracować nad obszarami, które w wynikach wypadły poniżej twoich oczekiwań, możesz umówić się na dodatkową, płatną konsultację. Nasi doświadczeni eksperci z pewnością pomogą ci poprawić poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie.

Wyniki po wypełnieniu ankiety dostaniesz natychmiast na swoją skrzynkę odbiorczą, pod warunkiem, że podasz swój adres e-mailowy.

Aby umówić się na dodatkową konsultację dotyczącą wskaźnika bezpieczeństwa, masz kilka możliwości. Możesz napisać do nas maila z prośbą o dodatkową analizę wskaźnika bezpieczeństwa lub po prostu zadzwonić. Jesteśmy otwarci na różne formy kontaktu.

To Ty decydujesz, kiedy chcesz omówić wyniki wskaźniki bezpieczeństwa. Czas oczekiwania nie powinien być dłuższy niż kilka dni.

Szanujemy Twój czas, dlatego wypełnienie ankiety zajmie ci nie więcej niż 15 minut. Większość pytań to pytania zamknięte.

Przykro nam, że wyniki ankiety Cię nie satysfakcjonują. Jeśli masz wątpliwości co do rezultatów badania, zawsze możesz się z nami skontaktować, by je omówić. Wskaźnik bezpieczeństwa był starannie opracowany przez uczonych z SGH we współpracy z W&W Consulting, dlatego nie ma tu mowy o przypadkowości oceny. Rozumiemy jednak potrzebę i możemy pomóc ci zrozumieć wyniki.

Wyniki ankiet zostaną wykorzystane do opracowania raportu dotyczącego poziomu bezpieczeństwa pracy w różnych branżach i firmach.

Chcesz porozmawiać o wynikach wskaźnika bezpieczeństwa?

Zadzwoń do nas lub napisz wiadomość.